Menu

EPBF / Dynamic Billard European Pool Championships Seniors & Ladies 2022 Laško
EC Seniors Teams

Draw & Results

Round 1

A001 Mon, 16:30 2 PORTUGALPORTUGAL . 3 0 TURKISH NORTH CYPRUSTURKISH N.
A001 Mon, 16:30 7 TINOCO JorgeTINOCO J. 7 0 AYGÜNLÜ RustemAYGÜNLÜ R. T02
A001 Mon, 16:30 8 PEREIRA ManuelPEREIRA M. 7 3 KONUKLU Emir AhmetKONUKLU E. T01
A001 Mon, 16:30 7 CORREIA HenriqueCORREIA H. 7 0 SÖZALP HasanSÖZALP H. T03
A002 Mon, 16:30 2 SLOVAKIASLOVAKIA . 1 2 GERMANYGERMANY .
A002 Mon, 16:30 7 MIKUSKA PeterMIKUSKA P. 5 7 WIRSBITZKI ReinerWIRSBITZKI R. T04
A002 Mon, 16:30 8 MRVA MilanMRVA M. 7 6 STOLKA HaraldSTOLKA H. T05
A002 Mon, 16:30 7 LISIK ZdenkoLISIK Z. 2 7 HOFMANN TimoHOFMANN T. T06
A003 Mon, 16:30 2 NETHERLANDSNETHERLANDS . 1 2 SWEDENSWEDEN .
A003 Mon, 16:30 7 PAAPS MathijsPAAPS M. 7 4 LÖFQVIST FredrikLÖFQVIST F. T26
A003 Mon, 16:30 8 KARIS XavierKARIS X. 5 8 ERIKSSON PeterERIKSSON P. T27
A003 Mon, 16:30 7 HOEKEMA TjeerdHOEKEMA T. 1 7 ELFROOS MatsELFROOS M. T28
A004 Mon, 16:30 2 SWITZERLANDSWITZERLAND . 1 2 FINLANDFINLAND .
A004 Mon, 16:30 7 RÜTSCHI AldoRÜTSCHI A. 1 7 KARTTUNEN SamiKARTTUNEN S. T07
A004 Mon, 16:30 8 SPECCHIA SaschaSPECCHIA S. 8 4 LAAKSO PauliLAAKSO P. T08
A004 Mon, 16:30 7 AYAS MuratAYAS M. 6 7 MIKKOLA TonyMIKKOLA T. T09
A005 Mon, 16:30 2 POLANDPOLAND . 3 0 BELGIUMBELGIUM .
A005 Mon, 16:30 7 ZAJAC DominikZAJAC D. 7 3 DHAESELEER MarioDHAESELEER M. T10
A005 Mon, 16:30 8 BAK TomaszBAK T. 6 4 VANRIJKEL JohnyVANRIJKEL J. T20
A005 Mon, 16:30 7 JEDRZEJCZAK DawidJEDRZEJCZAK D. 7 2 DHAESELEER TomDHAESELEER T. T21
A006 Mon, 16:30 2 FRANCEFRANCE . 2 1 HUNGARYHUNGARY .
A006 Mon, 16:30 7 FACQUET VincentFACQUET V. 7 0 PETRE GaborPETRE G. T17
A006 Mon, 16:30 8 BOURDELLES LaurentBOURDELLES L. 8 7 VARADI AndreasVARADI A. T18
A006 Mon, 16:30 7 NATALI MichelNATALI M. 4 7 NAGY CsabaNAGY C. T19
A007 Mon, 16:30 2 AUSTRIAAUSTRIA . 1 2 SLOVENIASLOVENIA .
A007 Mon, 16:30 7 SCHERNTHANER JohannSCHERNTHANER J. 3 7 MARINKO JozkoMARINKO J. T11
A007 Mon, 16:30 8 STARK MichaelSTARK M. 3 8 DOROSLOVAC RadoDOROSLOVAC R. T12
A007 Mon, 16:30 7 REICHEGGER RaoulREICHEGGER R. 7 5 STRUCL MihaelSTRUCL M. T13
A008 Mon, 16:30 2 ITALYITALY . 2 1 NORWAYNORWAY .
A008 Mon, 16:30 7 IACOBUCCI GiuseppeIACOBUCCI G. 7 5 HOLMQVIST Geir EgilHOLMQVIST G. T14
A008 Mon, 16:30 8 SINI RiccardoSINI R. 6 7 BERGH Bjørn ErikBERGH B. T15
A008 Mon, 16:30 7 GROSSO AndreaGROSSO A. 7 3 HAGEN HenrikHAGEN H. T16

Winners Round 1

A009 Mon, 18:30 2 PORTUGALPORTUGAL . 2 1 GERMANYGERMANY .
A009 Mon, 18:30 7 TINOCO JorgeTINOCO J. 7 3 KAMUF MarkusKAMUF M. T10
A009 Mon, 18:30 8 PEREIRA ManuelPEREIRA M. 5 6 STOLKA HaraldSTOLKA H. T20
A009 Mon, 18:30 7 CORREIA HenriqueCORREIA H. 7 4 WIRSBITZKI ReinerWIRSBITZKI R. T21
A010 Mon, 18:30 2 SWEDENSWEDEN . 2 1 FINLANDFINLAND .
A010 Mon, 18:30 7 NORBERG MorganNORBERG M. 3 7 KARTTUNEN SamiKARTTUNEN S. T14
A010 Mon, 18:30 8 ERIKSSON PeterERIKSSON P. 8 5 LAAKSO PauliLAAKSO P. T15
A010 Mon, 18:30 7 ELFROOS MatsELFROOS M. 7 4 AHONEN TomiAHONEN T. T16
A011 Mon, 18:30 2 POLANDPOLAND . 3 0 FRANCEFRANCE .
A011 Mon, 18:30 7 JEDRZEJCZAK DawidJEDRZEJCZAK D. 7 6 FACQUET VincentFACQUET V. T02
A011 Mon, 18:30 8 BAK TomaszBAK T. 6 5 BOURDELLES LaurentBOURDELLES L. T01
A011 Mon, 18:30 7 WASILEWSKI RomanWASILEWSKI R. 7 3 DELORIOL BetrandDELORIOL B. T03
A012 Mon, 18:30 2 SLOVENIASLOVENIA . 1 2 ITALYITALY .
A012 Mon, 18:30 7 MARINKO JozkoMARINKO J. 6 4 IACOBUCCI GiuseppeIACOBUCCI G. T07
A012 Mon, 18:30 8 DOROSLOVAC RadoDOROSLOVAC R. 5 8 SINI RiccardoSINI R. T08
A012 Mon, 18:30 7 STRUCL MihaelSTRUCL M. 1 7 GROSSO AndreaGROSSO A. T09

Losers Round 1

A013 Mon, 18:30 2 TURKISH NORTH CYPRUSTURKISH N. 0 3 SLOVAKIASLOVAKIA .
A013 Mon, 18:30 7 KONUKLU Emir AhmetKONUKLU E. 3 6 MIKUSKA PeterMIKUSKA P. T04
A013 Mon, 18:30 8 SÖZALP HasanSÖZALP H. 1 8 MRVA MilanMRVA M. T05
A013 Mon, 18:30 7 AYGÜNLÜ RustemAYGÜNLÜ R. 2 7 LISIK ZdenkoLISIK Z. T06
A014 Mon, 18:30 2 NETHERLANDSNETHERLANDS . 0 3 SWITZERLANDSWITZERLAND .
A014 Mon, 18:30 7 PAAPS MathijsPAAPS M. 4 7 LEHMANN MarkusLEHMANN M. T17
A014 Mon, 18:30 8 KARIS XavierKARIS X. 3 7 SPECCHIA SaschaSPECCHIA S. T18
A014 Mon, 18:30 7 HOEKEMA TjeerdHOEKEMA T. 2 7 AYAS MuratAYAS M. T19
A015 Mon, 18:30 2 BELGIUMBELGIUM . 0 3 HUNGARYHUNGARY .
A015 Mon, 18:30 7 DHAESELEER MarioDHAESELEER M. 1 7 LASZLO JanosLASZLO J. T26
A015 Mon, 18:30 8 VANRIJKEL JohnyVANRIJKEL J. 2 6 PETRE GaborPETRE G. T27
A015 Mon, 18:30 7 DHAESELEER TomDHAESELEER T. 6 7 NAGY CsabaNAGY C. T28
A016 Mon, 18:30 2 AUSTRIAAUSTRIA . 2 1 NORWAYNORWAY .
A016 Mon, 18:30 7 STARK MichaelSTARK M. 7 4 HAGEN HenrikHAGEN H. T11
A016 Mon, 18:30 8 GOMEZ VincentGOMEZ V. 8 5 BERGH Bjørn ErikBERGH B. T12
A016 Mon, 18:30 7 REICHEGGER RaoulREICHEGGER R. 6 7 HOLMQVIST Geir EgilHOLMQVIST G. T13

Losers Round 2

A017 Mon, 20:30 2 SLOVAKIASLOVAKIA . 2 1 SLOVENIASLOVENIA .
A017 Mon, 20:30 7 MIKUSKA PeterMIKUSKA P. 0 7 MARINKO JozkoMARINKO J. T04
A017 Mon, 20:30 8 MRVA MilanMRVA M. 8 6 DOROSLOVAC RadoDOROSLOVAC R. T05
A017 Mon, 20:30 7 LISIK ZdenkoLISIK Z. 7 1 STRUCL MihaelSTRUCL M. T06
A018 Mon, 20:30 2 SWITZERLANDSWITZERLAND . 3 0 FRANCEFRANCE .
A018 Mon, 20:30 7 AEBERSOLD AdrianAEBERSOLD A. 3 1 FACQUET VincentFACQUET V. T10
A018 Mon, 20:30 8 SPECCHIA SaschaSPECCHIA S. 8 0 BOURDELLES LaurentBOURDELLES L. T20
A018 Mon, 20:30 7 AYAS MuratAYAS M. 7 2 NATALI MichelNATALI M. T21
A019 Mon, 20:30 2 HUNGARYHUNGARY . 1 2 FINLANDFINLAND .
A019 Mon, 20:30 7 LASZLO JanosLASZLO J. 3 7 KARTTUNEN SamiKARTTUNEN S. T11
A019 Mon, 20:30 8 VARADI AndreasVARADI A. 3 8 AHONEN TomiAHONEN T. T12
A019 Mon, 20:30 7 NAGY CsabaNAGY C. 6 4 MIKKOLA TonyMIKKOLA T. T13
A020 Mon, 20:30 2 AUSTRIAAUSTRIA . 1 2 GERMANYGERMANY .
A020 Mon, 20:30 7 STARK MichaelSTARK M. 3 7 WIRSBITZKI ReinerWIRSBITZKI R. T14
A020 Mon, 20:30 8 GOMEZ VincentGOMEZ V. 7 8 STOLKA HaraldSTOLKA H. T15
A020 Mon, 20:30 7 REICHEGGER RaoulREICHEGGER R. 7 6 KAMUF MarkusKAMUF M. T16

Losers Round 3

A023 Tue, 20:00 2 SLOVAKIASLOVAKIA . 0 2 SWITZERLANDSWITZERLAND .
A023 Tue, 20:00 7 MIKUSKA PeterMIKUSKA P. 3 7 RÜTSCHI AldoRÜTSCHI A. T05
A023 Tue, 20:00 8 MRVA MilanMRVA M. 5 8 SPECCHIA SaschaSPECCHIA S. T06
A023 Tue, 20:00 7 LISIK ZdenkoLISIK Z. 6 6 AYAS MuratAYAS M. T07
A024 Tue, 20:00 2 FINLANDFINLAND . 3 0 GERMANYGERMANY .
A024 Tue, 20:00 7 KARTTUNEN SamiKARTTUNEN S. 6 5 WIRSBITZKI ReinerWIRSBITZKI R. T02
A024 Tue, 20:00 8 AHONEN TomiAHONEN T. 8 7 STOLKA HaraldSTOLKA H. T01
A024 Tue, 20:00 7 MIKKOLA TonyMIKKOLA T. 7 4 HOFMANN TimoHOFMANN T. T04

Winners Qualification

A021 Mon, 20:30 2 PORTUGALPORTUGAL . 2 0 SWEDENSWEDEN .
A021 Mon, 20:30 7 TINOCO JorgeTINOCO J. 7 3 ERIKSSON PeterERIKSSON P. T02
A021 Mon, 20:30 8 PEREIRA ManuelPEREIRA M. 8 5 NORBERG MorganNORBERG M. T01
A021 Mon, 20:30 7 CORREIA HenriqueCORREIA H. 6 6 ELFROOS MatsELFROOS M. T03
A022 Mon, 20:30 2 POLANDPOLAND . 1 2 ITALYITALY .
A022 Mon, 20:30 7 ZAJAC DominikZAJAC D. 7 2 IACOBUCCI GiuseppeIACOBUCCI G. T07
A022 Mon, 20:30 8 WASILEWSKI RomanWASILEWSKI R. 4 8 SINI RiccardoSINI R. T08
A022 Mon, 20:30 7 JEDRZEJCZAK DawidJEDRZEJCZAK D. 2 7 GROSSO AndreaGROSSO A. T09

Losers Qualification

A025 Wed, 17:45 2 SWITZERLANDSWITZERLAND . 1 2 SWEDENSWEDEN .
A025 Wed, 17:45 7 LEHMANN MarkusLEHMANN M. 5 7 LÖFQVIST FredrikLÖFQVIST F. T14
A025 Wed, 17:45 8 SPECCHIA SaschaSPECCHIA S. 4 8 ERIKSSON PeterERIKSSON P. T15
A025 Wed, 17:45 7 AYAS MuratAYAS M. 7 4 ELFROOS MatsELFROOS M. T16
A026 Wed, 17:45 2 FINLANDFINLAND . 1 2 POLANDPOLAND .
A026 Wed, 17:45 7 KARTTUNEN SamiKARTTUNEN S. 3 7 JEDRZEJCZAK DawidJEDRZEJCZAK D. T02
A026 Wed, 17:45 8 AHONEN TomiAHONEN T. 8 5 BAK TomaszBAK T. T01
A026 Wed, 17:45 7 MIKKOLA TonyMIKKOLA T. 3 7 ZAJAC DominikZAJAC D. T03

SE - Semi Finals

SE01 Wed, 19:45 2 PORTUGALPORTUGAL . 1 2 POLANDPOLAND .
SE01 Wed, 19:45 7 TINOCO JorgeTINOCO J. 3 7 JEDRZEJCZAK DawidJEDRZEJCZAK D. T05
SE01 Wed, 19:45 8 PEREIRA ManuelPEREIRA M. 5 8 BAK TomaszBAK T. T06
SE01 Wed, 19:45 7 CORREIA HenriqueCORREIA H. 7 4 ZAJAC DominikZAJAC D. T07
SE02 Wed, 19:45 2 ITALYITALY . 3 0 SWEDENSWEDEN .
SE02 Wed, 19:45 7 IACOBUCCI GiuseppeIACOBUCCI G. 6 3 LÖFQVIST FredrikLÖFQVIST F. T02
SE02 Wed, 19:45 8 SINI RiccardoSINI R. 8 1 ERIKSSON PeterERIKSSON P. T01
SE02 Wed, 19:45 7 GROSSO AndreaGROSSO A. 7 2 ELFROOS MatsELFROOS M. T03

SE - Final

SE03 Wed, 21:30 2 POLANDPOLAND . 2 1 ITALYITALY .
SE03 Wed, 21:30 7 JEDRZEJCZAK DawidJEDRZEJCZAK D. 3 7 IACOBUCCI GiuseppeIACOBUCCI G. T02
SE03 Wed, 21:30 8 BAK TomaszBAK T. 8 3 SINI RiccardoSINI R. T01
SE03 Wed, 21:30 7 ZAJAC DominikZAJAC D. 7 5 GROSSO AndreaGROSSO A. T03