Menu

Dynamic Billard European Championships Seniors & Ladies
EC Seniors Teams

Draw & Results

Round 1

A001 - 2 POLAND POLAND 0 0 Walkover
A002 Wed, 16:00 2 FINLAND FINLAND 1 2 NORWAY NORWAY
A002 Wed, 16:00 7 KARTTUNEN, Sami KARTTUNEN, S 2 7 HAGEN, Henrik HAGEN, H T11
A002 Wed, 16:00 8 LAAKSO, Pauli LAAKSO, P 6 8 BERGH, Bjørn Erik BERGH, B T12
A002 Wed, 16:00 7 TAAVILA, Arto TAAVILA, A 7 3 ROGNSTAD, Kenneth ROGNSTAD, K T13
A003 - 2 TURKISH CYPRIOTS TURKISH C 0 0 Walkover
A004 - 2 NETHERLANDS NETHERLANDS 0 0 Walkover
A005 - 2 TURKEY TURKEY 0 0 Walkover
A006 Wed, 16:00 2 FRANCE FRANCE 0 3 GERMANY GERMANY
A006 Wed, 16:00 7 BOBEE, Grégory BOBEE, G 4 6 STOLKA, Harald STOLKA, H T05
A006 Wed, 16:00 8 BOURDELLES, Laurent BOURDELLES, L 5 8 KAMUF, Markus KAMUF, M T06
A006 Wed, 16:00 7 NATALI, Michel NATALI, M 5 7 RESHAT, Meric RESHAT, M T07
A007 Wed, 16:00 2 BELGIUM BELGIUM 1 2 CYPRUS CYPRUS
A007 Wed, 16:00 7 VANRIJKEL, Johny VANRIJKEL, J 7 4 GEORGIOU, Costas GEORGIOU, C T14
A007 Wed, 16:00 8 DHAESELEER, Mario DHAESELEER, M 7 8 FILANIOTIS, Costas FILANIOTIS, C T15
A007 Wed, 16:00 7 DHAESELEER, Tom DHAESELEER, T 5 7 KONNARIS, Costas KONNARIS, C T16
A008 - 2 SWEDEN SWEDEN 0 0 Walkover
A009 - 2 PORTUGAL PORTUGAL 0 0 Walkover
A010 Wed, 16:00 2 SLOVAKIA SLOVAKIA 0 3 SPAIN SPAIN
A010 Wed, 16:00 7 LISIK, Zdenko LISIK, Z 1 7 DIAZ-PIZARRO, Francisco DIAZ-PIZARRO, F T01
A010 Wed, 16:00 8 MRVA, Milan MRVA, M 5 8 LAGUNAS, Sergio LAGUNAS, S T03
A010 Wed, 16:00 7 VAGAI, Jozef VAGAI, J 4 6 GARCIA-LAGAR, Pablo GARCIA-LAGAR, P T02
A011 - 2 SLOVENIA SLOVENIA 0 0 Walkover
A012 - 2 BULGARIA BULGARIA 0 0 Walkover
A013 - 2 SWITZERLAND SWITZERLAND 0 0 Walkover
A014 - 2 SERBIA SERBIA 0 0 Walkover
A015 Wed, 16:00 2 AUSTRIA AUSTRIA 3 0 HUNGARY HUNGARY
A015 Wed, 16:00 7 STARK, Michael STARK, M 7 1 HABO, Alex HABO, A T08
A015 Wed, 16:00 8 GOMEZ, Vincent GOMEZ, V 8 5 PETRE, Gabor PETRE, G T09
A015 Wed, 16:00 7 REICHEGGER, Raoul REICHEGGER, R 6 6 NAGY, Csaba NAGY, C T10
A016 - 2 ITALY ITALY 0 0 Walkover

Winners Round 1

A017 Wed, 18:00 2 POLAND POLAND 3 0 NORWAY NORWAY
A017 Wed, 18:00 7 ZAJAC, Dominik ZAJAC, D 7 3 HAGEN, Henrik HAGEN, H T22
A017 Wed, 18:00 8 BAK, Tomasz BAK, T 8 2 BERGH, Bjørn Erik BERGH, B T23
A017 Wed, 18:00 7 WASILEWSKI, Roman WASILEWSKI, R 6 6 NILSEN, Jörgen NILSEN, J T24
A018 Wed, 18:00 2 TURKISH CYPRIOTS TURKISH C 0 3 NETHERLANDS NETHERLANDS
A018 Wed, 18:00 7 AYGÜNLÜ, Rustem AYGÜNLÜ, R 2 6 KARIS, Xavier KARIS, X T11
A018 Wed, 18:00 8 CELIKAG, Mucahit CELIKAG, M 3 8 MARTOKARIJO, Mario MARTOKARIJO, M T12
A018 Wed, 18:00 7 KONUKLU, Emir Ahmet KONUKLU, E 3 7 BROUWER, Willie BROUWER, W T13
A019 Wed, 18:00 2 TURKEY TURKEY 0 3 GERMANY GERMANY
A019 Wed, 18:00 7 SCHWANDT, Cem SCHWANDT, C 3 6 WIRSBITZKI, Reiner WIRSBITZKI, R T09
A019 Wed, 18:00 8 0 0 STOLKA, Harald STOLKA, H
A019 Wed, 18:00 7 SAYLAM, Rasit SAYLAM, R 2 7 RESHAT, Meric RESHAT, M T10
A020 Wed, 18:00 2 CYPRUS CYPRUS 2 1 SWEDEN SWEDEN
A020 Wed, 18:00 7 GEORGIOU, Costas GEORGIOU, C 7 2 ELFROOS, Mats ELFROOS, M T06
A020 Wed, 18:00 8 FILANIOTIS, Costas FILANIOTIS, C 4 8 ANDERSSON, Dan ANDERSSON, D T07
A020 Wed, 18:00 7 KONNARIS, Costas KONNARIS, C 7 5 NORBERG, Morgan NORBERG, M T08
A021 Wed, 18:00 2 PORTUGAL PORTUGAL 0 3 SPAIN SPAIN
A021 Wed, 18:00 7 PEREIRA, Manuel PEREIRA, M 4 5 GARCIA-LAGAR, Pablo GARCIA-LAGAR, P T18
A021 Wed, 18:00 8 TINOCO, Jorge TINOCO, J 7 8 LAGUNAS, Sergio LAGUNAS, S T19
A021 Wed, 18:00 7 CORREIA, Henrique CORREIA, H 6 7 DIAZ-PIZARRO, Francisco DIAZ-PIZARRO, F T20
A022 Wed, 18:00 2 SLOVENIA SLOVENIA 1 2 BULGARIA BULGARIA
A022 Wed, 18:00 7 MARINKO, Joze MARINKO, J 5 7 DIMITROV, Vencislav DIMITROV, V T01
A022 Wed, 18:00 8 ERCULJ, Matjaz ERCULJ, M 8 3 PETKOV, Zhivko PETKOV, Z T03
A022 Wed, 18:00 7 DOROSLOVAC, Rado DOROSLOVAC, R 5 7 BOYCHEV, Martin BOYCHEV, M T02
A023 Wed, 18:00 2 SWITZERLAND SWITZERLAND 2 1 SERBIA SERBIA
A023 Wed, 18:00 7 KARABIYK, Aygun KARABIYK, A 5 7 ILIC, Nenad ILIC, N T26
A023 Wed, 18:00 8 SPECCHIA, Sascha SPECCHIA, S 8 3 KREMENOVIC, Miroslav KREMENOVIC, M T27
A023 Wed, 18:00 7 AYAS, Murat AYAS, M 7 4 MARCIC, Miroslav MARCIC, M T28
A024 Wed, 18:00 2 AUSTRIA AUSTRIA 1 2 ITALY ITALY
A024 Wed, 18:00 7 STARK, Michael STARK, M 7 2 TADDEI, Ricardo TADDEI, R T14
A024 Wed, 18:00 8 GOMEZ, Vincent GOMEZ, V 6 8 DE FALCO, Vittorio DE FALCO, V T15
A024 Wed, 18:00 7 REICHEGGER, Raoul REICHEGGER, R 4 7 ANTONAZZO, Livio ANTONAZZO, L T16

Losers Round 1

A025 - 2 Walkover 0 0 FINLAND FINLAND
A026 - 2 Walkover 0 0 Walkover
A027 - 2 Walkover 0 0 FRANCE FRANCE
A028 - 2 BELGIUM BELGIUM 0 0 Walkover
A029 - 2 Walkover 0 0 SLOVAKIA SLOVAKIA
A030 - 2 Walkover 0 0 Walkover
A031 - 2 Walkover 0 0 Walkover
A032 - 2 HUNGARY HUNGARY 0 0 Walkover

Losers Round 2

A033 Wed, 20:00 2 FINLAND FINLAND 0 2 AUSTRIA AUSTRIA
A033 Wed, 20:00 7 KARTTUNEN, Sami KARTTUNEN, S 4 7 STARK, Michael STARK, M T14
A033 Wed, 20:00 8 AHONEN, Tomi AHONEN, T 6 8 GOMEZ, Vincent GOMEZ, V T15
A033 Wed, 20:00 7 HÄMÄLÄINEN, Asko HÄMÄLÄINEN, A 5 6 REICHEGGER, Raoul REICHEGGER, R T16
A034 - 2 Walkover 0 0 SERBIA SERBIA
A035 Wed, 20:00 2 FRANCE FRANCE 3 0 SLOVENIA SLOVENIA
A035 Wed, 20:00 7 BOBEE, Grégory BOBEE, G 6 6 DOROSLOVAC, Rado DOROSLOVAC, R T17
A035 Wed, 20:00 8 BOURDELLES, Laurent BOURDELLES, L 8 6 MARINKO, Joze MARINKO, J T18
A035 Wed, 20:00 7 NATALI, Michel NATALI, M 7 5 ERCULJ, Matjaz ERCULJ, M T25
A036 Wed, 20:00 2 BELGIUM BELGIUM 0 3 PORTUGAL PORTUGAL
A036 Wed, 20:00 7 VANRIJKEL, Johny VANRIJKEL, J 1 7 PEREIRA, Manuel PEREIRA, M T19
A036 Wed, 20:00 8 DHAESELEER, Mario DHAESELEER, M 5 7 TINOCO, Jorge TINOCO, J T20
A036 Wed, 20:00 7 WIEME, Oliver WIEME, O 6 7 CORREIA, Henrique CORREIA, H T21
A037 Wed, 20:00 2 SLOVAKIA SLOVAKIA 0 2 SWEDEN SWEDEN
A037 Wed, 20:00 7 LISIK, Zdenko LISIK, Z 6 5 NORBERG, Morgan NORBERG, M T08
A037 Wed, 20:00 8 MRVA, Milan MRVA, M 6 8 ANDERSSON, Dan ANDERSSON, D T09
A037 Wed, 20:00 7 VAGAI, Jozef VAGAI, J 3 7 ANDERSSON, Glenn ANDERSSON, G T10
A038 - 2 Walkover 0 0 TURKEY TURKEY
A039 - 2 Walkover 0 0 TURKISH CYPRIOTS TURKISH C
A040 Wed, 20:00 2 HUNGARY HUNGARY 2 1 NORWAY NORWAY
A040 Wed, 20:00 7 HABO, Alex HABO, A 5 6 HAGEN, Henrik HAGEN, H T11
A040 Wed, 20:00 8 VARADI, András VARADI, A 8 7 BERGH, Bjørn Erik BERGH, B T12
A040 Wed, 20:00 7 NAGY, Csaba NAGY, C 7 4 NILSEN, Jörgen NILSEN, J T13

Losers Round 3

A045 Wed, 22:00 2 AUSTRIA AUSTRIA 2 1 SERBIA SERBIA
A045 Wed, 22:00 7 STARK, Michael STARK, M 7 3 ILIC, Nenad ILIC, N T01
A045 Wed, 22:00 8 GOMEZ, Vincent GOMEZ, V 8 3 MARCIC, Miroslav MARCIC, M T03
A045 Wed, 22:00 7 REICHEGGER, Raoul REICHEGGER, R 4 7 KREMENOVIC, Miroslav KREMENOVIC, M T02
A046 Wed, 22:00 2 FRANCE FRANCE 1 2 PORTUGAL PORTUGAL
A046 Wed, 22:00 7 BOBEE, Grégory BOBEE, G 7 4 PEREIRA, Manuel PEREIRA, M T08
A046 Wed, 22:00 8 BOURDELLES, Laurent BOURDELLES, L 5 8 TINOCO, Jorge TINOCO, J T09
A046 Wed, 22:00 7 NATALI, Michel NATALI, M 5 7 CORREIA, Henrique CORREIA, H T10
A047 Wed, 22:00 2 SWEDEN SWEDEN 1 2 TURKEY TURKEY
A047 Wed, 22:00 7 NORBERG, Morgan NORBERG, M 5 7 SCHWANDT, Cem SCHWANDT, C T14
A047 Wed, 22:00 8 ANDERSSON, Dan ANDERSSON, D 0 0
A047 Wed, 22:00 7 ANDERSSON, Glenn ANDERSSON, G 6 7 SAYLAM, Rasit SAYLAM, R T15
A048 Wed, 22:00 2 TURKISH CYPRIOTS TURKISH C 1 2 HUNGARY HUNGARY
A048 Wed, 22:00 7 AYGÜNLÜ, Rustem AYGÜNLÜ, R 7 4 HABO, Alex HABO, A T05
A048 Wed, 22:00 8 KONUKLU, Emir Ahmet KONUKLU, E 6 8 VARADI, András VARADI, A T06
A048 Wed, 22:00 7 CELIKAG, Mucahit CELIKAG, M 0 7 NAGY, Csaba NAGY, C T07

Winners Qualification

A041 Wed, 20:00 2 POLAND POLAND 2 1 NETHERLANDS NETHERLANDS
A041 Wed, 20:00 7 JEDRZEJCZAK, Dawid JEDRZEJCZAK, D 4 7 KARIS, Xavier KARIS, X T01
A041 Wed, 20:00 8 BAK, Tomasz BAK, T 8 6 MARTOKARIJO, Mario MARTOKARIJO, M T03
A041 Wed, 20:00 7 ZAJAC, Dominik ZAJAC, D 7 3 BROUWER, Willie BROUWER, W T02
A042 Wed, 20:00 2 GERMANY GERMANY 3 0 CYPRUS CYPRUS
A042 Wed, 20:00 7 WIRSBITZKI, Reiner WIRSBITZKI, R 7 3 GEORGIOU, Costas GEORGIOU, C T26
A042 Wed, 20:00 8 KAMUF, Markus KAMUF, M 8 4 FILANIOTIS, Costas FILANIOTIS, C T27
A042 Wed, 20:00 7 RESHAT, Meric RESHAT, M 7 2 KONNARIS, Costas KONNARIS, C T28
A043 Wed, 20:00 2 SPAIN SPAIN 3 0 BULGARIA BULGARIA
A043 Wed, 20:00 7 GARCIA-LAGAR, Pablo GARCIA-LAGAR, P 7 1 DIMITROV, Vencislav DIMITROV, V T05
A043 Wed, 20:00 8 LAGUNAS, Sergio LAGUNAS, S 6 3 PETKOV, Zhivko PETKOV, Z T06
A043 Wed, 20:00 7 DIAZ-PIZARRO, Francisco DIAZ-PIZARRO, F 7 2 BOYCHEV, Martin BOYCHEV, M T07
A044 Wed, 20:00 2 SWITZERLAND SWITZERLAND 1 2 ITALY ITALY
A044 Wed, 20:00 7 KARABIYK, Aygun KARABIYK, A 5 7 MONACO, Michele MONACO, M T22
A044 Wed, 20:00 8 SPECCHIA, Sascha SPECCHIA, S 8 3 DE FALCO, Vittorio DE FALCO, V T23
A044 Wed, 20:00 7 AYAS, Murat AYAS, M 4 7 ANTONAZZO, Livio ANTONAZZO, L T24

Losers Qualification

A049 Thu, 20:30 2 AUSTRIA AUSTRIA 2 1 CYPRUS CYPRUS
A049 Thu, 20:30 7 STARK, Michael STARK, M 7 6 GEORGIOU, Costas GEORGIOU, C T04
A049 Thu, 20:30 8 GOMEZ, Vincent GOMEZ, V 6 8 FILANIOTIS, Costas FILANIOTIS, C T06
A049 Thu, 20:30 7 REICHEGGER, Raoul REICHEGGER, R 7 3 KONNARIS, Costas KONNARIS, C T05
A050 Thu, 20:30 2 PORTUGAL PORTUGAL 2 0 NETHERLANDS NETHERLANDS
A050 Thu, 20:30 7 PEREIRA, Manuel PEREIRA, M 4 4 KARIS, Xavier KARIS, X T01
A050 Thu, 20:30 8 TINOCO, Jorge TINOCO, J 8 4 MARTOKARIJO, Mario MARTOKARIJO, M T03
A050 Thu, 20:30 7 CORREIA, Henrique CORREIA, H 7 3 BROUWER, Willie BROUWER, W T02
A051 Thu, 20:30 2 TURKEY TURKEY 1 2 SWITZERLAND SWITZERLAND
A051 Thu, 20:30 7 SCHWANDT, Cem SCHWANDT, C 5 7 KARABIYK, Aygun KARABIYK, A T15
A051 Thu, 20:30 8 0 0 AYAS, Murat AYAS, M
A051 Thu, 20:30 7 SAYLAM, Rasit SAYLAM, R 6 5 SPECCHIA, Sascha SPECCHIA, S T16
A052 Thu, 20:30 2 HUNGARY HUNGARY 1 2 BULGARIA BULGARIA
A052 Thu, 20:30 7 HABO, Alex HABO, A 6 2 DIMITROV, Vencislav DIMITROV, V T11
A052 Thu, 20:30 8 VARADI, András VARADI, A 3 8 PETKOV, Zhivko PETKOV, Z T12
A052 Thu, 20:30 7 NAGY, Csaba NAGY, C 2 7 BOYCHEV, Martin BOYCHEV, M T13

SE - Quarter Finals

SE01 Fri, 18:00 2 POLAND POLAND 3 0 SWITZERLAND SWITZERLAND
SE01 Fri, 18:00 7 WASILEWSKI, Roman WASILEWSKI, R 7 4 KARABIYK, Aygun KARABIYK, A T11
SE01 Fri, 18:00 8 BAK, Tomasz BAK, T 8 3 SPECCHIA, Sascha SPECCHIA, S T12
SE01 Fri, 18:00 7 ZAJAC, Dominik ZAJAC, D 6 5 AYAS, Murat AYAS, M T13
SE02 Fri, 18:00 2 GERMANY GERMANY 2 0 AUSTRIA AUSTRIA
SE02 Fri, 18:00 7 WIRSBITZKI, Reiner WIRSBITZKI, R 7 6 STARK, Michael STARK, M T01
SE02 Fri, 18:00 8 STOLKA, Harald STOLKA, H 7 7 GOMEZ, Vincent GOMEZ, V T03
SE02 Fri, 18:00 7 RESHAT, Meric RESHAT, M 7 5 REICHEGGER, Raoul REICHEGGER, R T02
SE03 Fri, 18:00 2 SPAIN SPAIN 1 2 PORTUGAL PORTUGAL
SE03 Fri, 18:00 7 GARCIA-LAGAR, Pablo GARCIA-LAGAR, P 2 7 PEREIRA, Manuel PEREIRA, M T08
SE03 Fri, 18:00 8 LAGUNAS, Sergio LAGUNAS, S 0 8 TINOCO, Jorge TINOCO, J T09
SE03 Fri, 18:00 7 DIAZ-PIZARRO, Francisco DIAZ-PIZARRO, F 7 1 CORREIA, Henrique CORREIA, H T10
SE04 Fri, 18:00 2 ITALY ITALY 3 0 BULGARIA BULGARIA
SE04 Fri, 18:00 7 MONACO, Michele MONACO, M 7 2 DIMITROV, Vencislav DIMITROV, V T14
SE04 Fri, 18:00 8 DE FALCO, Vittorio DE FALCO, V 8 5 PETKOV, Zhivko PETKOV, Z T15
SE04 Fri, 18:00 7 ANTONAZZO, Livio ANTONAZZO, L 5 4 BOYCHEV, Martin BOYCHEV, M T16

SE - Semi Finals

SE05 Fri, 20:00 2 POLAND POLAND 1 2 GERMANY GERMANY
SE05 Fri, 20:00 7 WASILEWSKI, Roman WASILEWSKI, R 6 4 WIRSBITZKI, Reiner WIRSBITZKI, R T08
SE05 Fri, 20:00 8 BAK, Tomasz BAK, T 4 8 STOLKA, Harald STOLKA, H T09
SE05 Fri, 20:00 7 ZAJAC, Dominik ZAJAC, D 5 7 KAMUF, Markus KAMUF, M T10
SE06 Fri, 20:00 2 PORTUGAL PORTUGAL 3 0 ITALY ITALY
SE06 Fri, 20:00 7 PEREIRA, Manuel PEREIRA, M 5 4 MONACO, Michele MONACO, M T01
SE06 Fri, 20:00 8 TINOCO, Jorge TINOCO, J 8 1 DE FALCO, Vittorio DE FALCO, V T03
SE06 Fri, 20:00 7 CORREIA, Henrique CORREIA, H 7 2 ANTONAZZO, Livio ANTONAZZO, L T02

SE - Final

SE07 Fri, 21:30 2 GERMANY GERMANY 1 2 PORTUGAL PORTUGAL
SE07 Fri, 21:30 7 KAMUF, Markus KAMUF, M 2 7 PEREIRA, Manuel PEREIRA, M T01
SE07 Fri, 21:30 8 STOLKA, Harald STOLKA, H 4 8 TINOCO, Jorge TINOCO, J T03
SE07 Fri, 21:30 7 RESHAT, Meric RESHAT, M 7 6 CORREIA, Henrique CORREIA, H T02