Menu

EPBF / Dynamic Billard European Pool Championships 2022 Laško
EC Men Teams

Draw & Results

Round 1

A001 - 2 DENMARKDENMARK . 0 0 Walkover
A002 Mon, 16:00 2 FINLANDFINLAND . 2 1 BOSNIA AND HERZEGOVINABOSNIA A.
A002 Mon, 16:00 8 USKI JaniUSKI J. 8 4 MURATOVIC AlenMURATOVIC A. T11
A002 Mon, 16:00 9 MATIKAINEN CasperMATIKAINEN C. 9 1 PIKNJAČ AjdinPIKNJAČ A. T12
A002 Mon, 16:00 8 MAKKONEN PetriMAKKONEN P. 5 8 PEHLIVANOVIC SanjinPEHLIVANOVIC S. T13
A003 Mon, 16:00 2 BULGARIABULGARIA . 3 0 SLOVAKIASLOVAKIA .
A003 Mon, 16:00 8 TODOROV DanielTODOROV D. 6 6 KOVAC LukasKOVAC L. T17
A003 Mon, 16:00 9 GEORGIEV GeorgiGEORGIEV G. 9 5 POLACH JaroslavPOLACH J. T18
A003 Mon, 16:00 8 SPASOV SpasianSPASOV S. 8 4 KONIAR JakubKONIAR J. T19
A004 - 2 NORWAYNORWAY . 0 0 Walkover
A005 - 2 CZECH REPUBLICCZECH R. 0 0 Walkover
A006 Mon, 16:00 2 TURKEYTURKEY . 0 3 SERBIASERBIA .
A006 Mon, 16:00 8 KANATLAR SakiKANATLAR S. 5 5 VRANESEVIC LjubisaVRANESEVIC L. T22
A006 Mon, 16:00 9 KURTULUS LeventKURTULUS L. FF 2 KLASOVIC AndrejaKLASOVIC A. T23
A006 Mon, 16:00 8 KOYLU Sami MahmutKOYLU S. 4 8 SVILAR ZoranSVILAR Z. T24
A007 Mon, 16:00 2 PORTUGALPORTUGAL . 1 2 SPAINSPAIN .
A007 Mon, 16:00 8 SOUSA JoaoSOUSA J. 7 3 SIMON Diego PedroSIMON D. T26
A007 Mon, 16:00 9 SILVA MiquelSILVA M. 3 9 SOUTO JonasSOUTO J. T28
A007 Mon, 16:00 8 GRILO JoaoGRILO J. 7 8 DIAZ-PIZARRO FranciscoDIAZ-PIZARRO F. T27
A008 - 2 CROATIACROATIA . 0 0 Walkover
A009 - 2 POLANDPOLAND . 0 0 Walkover
A010 Mon, 16:00 2 NETHERLANDSNETHERLANDS . 3 0 CYPRUSCYPRUS .
A010 Mon, 16:00 8 VAN LIEROP JanVAN L. 8 3 MELIGALIOTIS ChristosMELIGALIOTIS C. T14
A010 Mon, 16:00 9 BIJSTERBOSCH MarcBIJSTERBOSCH M. 4 3 LOUKA PetrosLOUKA P. T15
A010 Mon, 16:00 8 FEIJEN NielsFEIJEN N. 8 4 GEORGIOU LefterisGEORGIOU L. T16
A011 Mon, 16:00 2 AUSTRIAAUSTRIA . 3 0 SWEDENSWEDEN .
A011 Mon, 16:00 8 HE MarioHE Mario . 8 2 LARSSON DavidLARSSON D. T05
A011 Mon, 16:00 9 HUBER StefanHUBER S. 9 4 ZHANG TianfangZHANG T. T06
A011 Mon, 16:00 8 GUTTENBERGER DanielGUTTENBERGER D. 7 2 AZAR SenharipAZAR S. T07
A012 - 2 SLOVENIASLOVENIA . 0 0 Walkover
A013 - 2 ITALYITALY . 0 0 Walkover
A014 Mon, 16:00 2 SWITZERLANDSWITZERLAND . 3 0 TURKISH NORTH CYPRUSTURKISH N.
A014 Mon, 16:00 8 REGLI RonaldREGLI R. 8 6 SANLISOY OsmanSANLISOY O. T08
A014 Mon, 16:00 9 JUNGO DimitriJUNGO D. 9 5 ALNAR MustafaALNAR M. T09
A014 Mon, 16:00 8 SCHNEIDER MichaelSCHNEIDER M. 8 4 ALTUR OnucALTUR O. T10
A015 Mon, 16:00 2 FRANCEFRANCE . 2 0 ESTONIAESTONIA .
A015 Mon, 16:00 8 RIMBOT NicolasRIMBOT N. 6 4 KONT SanderKONT S. T01
A015 Mon, 16:00 9 COHEN StephanCOHEN S. 9 7 GNADEBERG KarlGNADEBERG K. T02
A015 Mon, 16:00 8 RIZZI FabioRIZZI F. 8 6 MÄGI MarkMÄGI M. T03
A016 - 2 GERMANYGERMANY . 0 0 Walkover

Winners Round 1

A017 Mon, 20:00 2 DENMARKDENMARK . 1 2 FINLANDFINLAND .
A017 Mon, 20:00 8 THYDE JeppeTHYDE J. 5 8 USKI JaniUSKI J. T26
A017 Mon, 20:00 9 MADSEN AndreasMADSEN A. 7 9 MATIKAINEN CasperMATIKAINEN C. T28
A017 Mon, 20:00 8 KRAUSE MickeyKRAUSE M. 8 5 MAKKONEN PetriMAKKONEN P. T27
A018 Mon, 20:00 2 BULGARIABULGARIA . 1 2 NORWAYNORWAY .
A018 Mon, 20:00 8 TIKLEV DiliyanTIKLEV D. 7 8 GANGFLØT Emil-AndreGANGFLØT E. T22
A018 Mon, 20:00 9 GEORGIEV GeorgiGEORGIEV G. 9 4 SCHJETNE MatsSCHJETNE M. T23
A018 Mon, 20:00 8 SPASOV SpasianSPASOV S. 5 8 RUDSHAVN Ole KristianRUDSHAVN O. T24
A019 Mon, 20:00 2 CZECH REPUBLICCZECH R. 2 0 SERBIASERBIA .
A019 Mon, 20:00 8 ZALMAN DavidZALMAN D. 5 2 VRANESEVIC LjubisaVRANESEVIC L. T17
A019 Mon, 20:00 9 URBAN PetrURBAN P. 9 1 KLASOVIC AndrejaKLASOVIC A. T18
A019 Mon, 20:00 8 HYBLER RomanHYBLER R. 8 2 SVILAR ZoranSVILAR Z. T19
A020 Mon, 20:00 2 SPAINSPAIN . 2 1 CROATIACROATIA .
A020 Mon, 20:00 8 ECHEVERRIA Iker AndoniECHEVERRIA I. 8 3 BERMANEC FilipBERMANEC F. T14
A020 Mon, 20:00 9 SOUTO JonasSOUTO J. 9 0 BARTOL RobertoBARTOL R. T15
A020 Mon, 20:00 8 DIAZ-PIZARRO FranciscoDIAZ-PIZARRO F. 5 6 SOLA AnteSOLA A. T16
A021 Mon, 20:00 2 POLANDPOLAND . 3 0 NETHERLANDSNETHERLANDS .
A021 Mon, 20:00 8 KAPLAN TomaszKAPLAN T. 8 1 FEIJEN NielsFEIJEN N. T11
A021 Mon, 20:00 9 BATKOWSKI SebastianBATKOWSKI S. 8 4 BIJSTERBOSCH MarcBIJSTERBOSCH M. T12
A021 Mon, 20:00 8 SZEWCZYK WojciechSZEWCZYK W. 8 4 PONGERS YannickPONGERS Y. T13
A022 Mon, 20:00 2 AUSTRIAAUSTRIA . 2 0 SLOVENIASLOVENIA .
A022 Mon, 20:00 8 HE MarioHE Mario . 8 2 ERCULJ MatjazERCULJ M. T08
A022 Mon, 20:00 9 HUBER StefanHUBER S. 9 4 GRADISNIK KlemenGRADISNIK K. T09
A022 Mon, 20:00 8 GUTTENBERGER DanielGUTTENBERGER D. 4 7 KRAGOLNIK DenisKRAGOLNIK D. T10
A023 Mon, 20:00 2 ITALYITALY . 0 3 SWITZERLANDSWITZERLAND .
A023 Mon, 20:00 8 TONINI GianmarcoTONINI G. 5 8 REGLI RonaldREGLI R. T05
A023 Mon, 20:00 9 NONATO LorenzoNONATO L. 7 9 JUNGO DimitriJUNGO D. T06
A023 Mon, 20:00 8 PALMIERI MarcoPALMIERI M. 5 8 SCHNEIDER MichaelSCHNEIDER M. T07
A024 Mon, 20:00 2 FRANCEFRANCE . 1 2 GERMANYGERMANY .
A024 Mon, 20:00 8 RIMBOT NicolasRIMBOT N. 7 8 HOHMANN ThorstenHOHMANN T. T01
A024 Mon, 20:00 9 COHEN StephanCOHEN S. 5 9 FILLER JoshuaFILLER J. T02
A024 Mon, 20:00 8 RIZZI FabioRIZZI F. 8 6 SOUQUET RalfSOUQUET R. T03

Losers Round 1

A025 - 2 Walkover 0 0 BOSNIA AND HERZEGOVINABOSNIA A.
A026 - 2 SLOVAKIASLOVAKIA . 0 0 Walkover
A027 - 2 Walkover 0 0 TURKEYTURKEY .
A028 - 2 PORTUGALPORTUGAL . 0 0 Walkover
A029 - 2 Walkover 0 0 CYPRUSCYPRUS .
A030 - 2 SWEDENSWEDEN . 0 0 Walkover
A031 - 2 Walkover 0 0 TURKISH NORTH CYPRUSTURKISH N.
A032 - 2 ESTONIAESTONIA . 0 0 Walkover

Losers Round 2

A033 Tue, 21:15 2 BOSNIA AND HERZEGOVINABOSNIA A. 2 1 FRANCEFRANCE .
A033 Tue, 21:15 8 PIKNJAČ AjdinPIKNJAČ A. 8 5 RIMBOT NicolasRIMBOT N. T26
A033 Tue, 21:15 9 MURATOVIC AlenMURATOVIC A. 6 9 RIZZI FabioRIZZI F. T28
A033 Tue, 21:15 8 PEHLIVANOVIC SanjinPEHLIVANOVIC S. 8 5 COHEN StephanCOHEN S. T27
A034 Tue, 21:15 2 SLOVAKIASLOVAKIA . 2 0 ITALYITALY .
A034 Tue, 21:15 8 KOVAC LukasKOVAC L. 5 6 NONATO LorenzoNONATO L. T05
A034 Tue, 21:15 9 POLACH JaroslavPOLACH J. 9 4 TONINI GianmarcoTONINI G. T06
A034 Tue, 21:15 8 KONIAR JakubKONIAR J. 8 4 CORSO MassimilianoCORSO M. T07
A035 Tue, 21:15 2 TURKEYTURKEY . 0 2 SLOVENIASLOVENIA .
A035 Tue, 21:15 8 KOYLU Sami MahmutKOYLU S. 5 8 GRADISNIK KlemenGRADISNIK K. T22
A035 Tue, 21:15 9 KORKMAZ KadirKORKMAZ K. 8 8 ERCULJ MatjazERCULJ M. T21
A035 Tue, 21:15 8 KANATLAR SakiKANATLAR S. 6 8 GRADISNIK MitjaGRADISNIK M. T24
A036 Tue, 21:15 2 PORTUGALPORTUGAL . 2 1 NETHERLANDSNETHERLANDS .
A036 Tue, 21:15 8 SOUSA JoaoSOUSA J. 8 7 VAN LIEROP JanVAN L. T01
A036 Tue, 21:15 9 SILVA MiquelSILVA M. 4 9 FEIJEN NielsFEIJEN N. T02
A036 Tue, 21:15 8 GRILO JoaoGRILO J. 8 4 BIJSTERBOSCH MarcBIJSTERBOSCH M. T03
A037 Tue, 21:15 2 CYPRUSCYPRUS . 0 2 CROATIACROATIA .
A037 Tue, 21:15 8 LOUKA PetrosLOUKA P. 6 3 BARTOL RobertoBARTOL R. T08
A037 Tue, 21:15 9 CHRISTOFIDIS OrestisCHRISTOFIDIS O. 4 9 BARTOL MichelBARTOL M. T09
A037 Tue, 21:15 8 GEORGIOU LefterisGEORGIOU L. 4 8 SOLA AnteSOLA A. T10
A038 Tue, 21:15 2 SWEDENSWEDEN . 2 0 SERBIASERBIA .
A038 Tue, 21:15 8 AZAR SenharipAZAR S. 7 7 SVILAR ZoranSVILAR Z. T11
A038 Tue, 21:15 9 LARSSON DavidLARSSON D. 9 5 TRTOVAC HarisTRTOVAC H. T12
A038 Tue, 21:15 8 ZHANG TianfangZHANG T. 8 6 KLASOVIC AndrejaKLASOVIC A. T13
A039 Tue, 21:15 2 TURKISH NORTH CYPRUSTURKISH N. 2 0 BULGARIABULGARIA .
A039 Tue, 21:15 8 SANLISOY OsmanSANLISOY O. 8 4 TODOROV DanielTODOROV D. T17
A039 Tue, 21:15 9 ALTUR OnucALTUR O. 3 6 GEORGIEV GeorgiGEORGIEV G. T18
A039 Tue, 21:15 8 ALNAR MustafaALNAR M. 8 3 SPASOV SpasianSPASOV S. T19
A040 Tue, 21:15 2 ESTONIAESTONIA . 1 2 DENMARKDENMARK .
A040 Tue, 21:15 8 MAIMRE GertMAIMRE G. 2 8 THYDE JeppeTHYDE J. T14
A040 Tue, 21:15 9 GNADEBERG KarlGNADEBERG K. 9 5 MADSEN AndreasMADSEN A. T15
A040 Tue, 21:15 8 MÄGI MarkMÄGI M. 4 8 KRAUSE MickeyKRAUSE M. T16

Losers Round 3

A045 Wed, 11:00 2 BOSNIA AND HERZEGOVINABOSNIA A. 2 1 SLOVAKIASLOVAKIA .
A045 Wed, 11:00 8 PEHLIVANOVIC SanjinPEHLIVANOVIC S. 8 4 KONIAR JakubKONIAR J. T08
A045 Wed, 11:00 9 PIKNJAČ AjdinPIKNJAČ A. 9 8 POLACH JaroslavPOLACH J. T09
A045 Wed, 11:00 8 MURATOVIC AlenMURATOVIC A. 1 8 KOVAC LukasKOVAC L. T10
A046 Wed, 11:00 2 SLOVENIASLOVENIA . 0 2 PORTUGALPORTUGAL .
A046 Wed, 11:00 8 GRADISNIK KlemenGRADISNIK K. 4 7 SOUSA JoaoSOUSA J. T01
A046 Wed, 11:00 9 ERCULJ MatjazERCULJ M. 4 9 SILVA MiquelSILVA M. T02
A046 Wed, 11:00 8 GRADISNIK MitjaGRADISNIK M. 7 8 GRILO JoaoGRILO J. T03
A047 Wed, 11:00 2 CROATIACROATIA . 0 2 SWEDENSWEDEN .
A047 Wed, 11:00 8 BARTOL RobertoBARTOL R. 5 8 AZAR SenharipAZAR S. T14
A047 Wed, 11:00 9 BARTOL MichelBARTOL M. 7 9 LARSSON DavidLARSSON D. T15
A047 Wed, 11:00 8 SOLA AnteSOLA A. 6 5 ZHANG TianfangZHANG T. T16
A048 Wed, 11:00 2 TURKISH NORTH CYPRUSTURKISH N. 0 2 DENMARKDENMARK .
A048 Wed, 11:00 8 SANLISOY OsmanSANLISOY O. 5 3 THYDE JeppeTHYDE J. T11
A048 Wed, 11:00 9 ALNAR MustafaALNAR M. 4 9 MADSEN AndreasMADSEN A. T12
A048 Wed, 11:00 8 ALTUR OnucALTUR O. 3 8 KRAUSE MickeyKRAUSE M. T13

Winners Qualification

A041 Wed, 09:00 2 FINLANDFINLAND . 2 0 NORWAYNORWAY .
A041 Wed, 09:00 8 USKI JaniUSKI J. 5 0 GANGFLØT Emil-AndreGANGFLØT E. T01
A041 Wed, 09:00 9 MATIKAINEN CasperMATIKAINEN C. 9 1 SCHJETNE MatsSCHJETNE M. T02
A041 Wed, 09:00 8 MAKKONEN PetriMAKKONEN P. 8 1 RUDSHAVN Ole KristianRUDSHAVN O. T03
A042 Wed, 09:00 2 CZECH REPUBLICCZECH R. 1 2 SPAINSPAIN .
A042 Wed, 09:00 8 ZALMAN DavidZALMAN D. 7 6 ECHEVERRIA Iker AndoniECHEVERRIA I. T28
A042 Wed, 09:00 9 URBAN PetrURBAN P. 8 9 SOUTO JonasSOUTO J. T05
A042 Wed, 09:00 8 HYBLER RomanHYBLER R. 7 8 DIAZ-PIZARRO FranciscoDIAZ-PIZARRO F. T06
A043 Wed, 09:00 2 POLANDPOLAND . 2 0 AUSTRIAAUSTRIA .
A043 Wed, 09:00 8 SZEWCZYK WojciechSZEWCZYK W. 5 6 HE MarioHE Mario . T05
A043 Wed, 09:00 9 FORTUNSKI MieszkoFORTUNSKI M. 9 8 HUBER StefanHUBER S. T06
A043 Wed, 09:00 8 KAPLAN TomaszKAPLAN T. 8 5 GUTTENBERGER DanielGUTTENBERGER D. T07
A044 Wed, 09:00 2 SWITZERLANDSWITZERLAND . 2 1 GERMANYGERMANY .
A044 Wed, 09:00 8 REGLI RonaldREGLI R. 8 4 HOHMANN ThorstenHOHMANN T. T05
A044 Wed, 09:00 9 JUNGO DimitriJUNGO D. 4 9 FILLER JoshuaFILLER J. T02
A044 Wed, 09:00 8 SCHNEIDER MichaelSCHNEIDER M. 8 3 SOUQUET RalfSOUQUET R. T03

Losers Qualification

A049 Wed, 13:00 2 BOSNIA AND HERZEGOVINABOSNIA A. 1 2 CZECH REPUBLICCZECH R.
A049 Wed, 13:00 8 TERZIĆ FarukTERZIĆ F. 3 8 ZALMAN DavidZALMAN D. T14
A049 Wed, 13:00 9 PIKNJAČ AjdinPIKNJAČ A. 9 8 URBAN PetrURBAN P. T15
A049 Wed, 13:00 8 MURATOVIC AlenMURATOVIC A. 7 8 HYBLER RomanHYBLER R. T16
A050 Wed, 13:00 2 PORTUGALPORTUGAL . 0 2 NORWAYNORWAY .
A050 Wed, 13:00 8 SOUSA JoaoSOUSA J. 2 8 SCHJETNE MatsSCHJETNE M. T11
A050 Wed, 13:00 9 SILVA MiquelSILVA M. 4 7 GANGFLØT Emil-AndreGANGFLØT E. T12
A050 Wed, 13:00 8 GRILO JoaoGRILO J. 7 8 RUDSHAVN Ole KristianRUDSHAVN O. T13
A051 Wed, 13:00 2 SWEDENSWEDEN . 0 3 GERMANYGERMANY .
A051 Wed, 13:00 8 AZAR SenharipAZAR S. 2 8 HOHMANN ThorstenHOHMANN T. T01
A051 Wed, 13:00 9 LARSSON DavidLARSSON D. 2 9 FILLER JoshuaFILLER J. T02
A051 Wed, 13:00 8 ZHANG TianfangZHANG T. 3 8 SOUQUET RalfSOUQUET R. T03
A052 Wed, 13:00 2 DENMARKDENMARK . 2 1 AUSTRIAAUSTRIA .
A052 Wed, 13:00 8 THYDE JeppeTHYDE J. 5 8 HUBER StefanHUBER S. T05
A052 Wed, 13:00 9 MADSEN AndreasMADSEN A. 9 8 GUTTENBERGER DanielGUTTENBERGER D. T06
A052 Wed, 13:00 8 KRAUSE MickeyKRAUSE M. 8 4 HE MarioHE Mario . T07

SE - Quarter Finals

SE01 Fri, 15:00 2 FINLANDFINLAND . 2 1 CZECH REPUBLICCZECH R.
SE01 Fri, 15:00 8 USKI JaniUSKI J. 8 2 ZALMAN DavidZALMAN D. T05
SE01 Fri, 15:00 9 MATIKAINEN CasperMATIKAINEN C. 3 9 URBAN PetrURBAN P. T06
SE01 Fri, 15:00 8 MAKKONEN PetriMAKKONEN P. 8 2 HYBLER RomanHYBLER R. T07
SE02 Fri, 15:00 2 SPAINSPAIN . 2 1 NORWAYNORWAY .
SE02 Fri, 15:00 8 ECHEVERRIA Iker AndoniECHEVERRIA I. 4 8 SCHJETNE MatsSCHJETNE M. T17
SE02 Fri, 15:00 9 SOUTO JonasSOUTO J. 9 7 GANGFLØT Emil-AndreGANGFLØT E. T18
SE02 Fri, 15:00 8 DIAZ-PIZARRO FranciscoDIAZ-PIZARRO F. 8 3 RUDSHAVN Ole KristianRUDSHAVN O. T20
SE03 Fri, 15:00 2 POLANDPOLAND . 2 1 GERMANYGERMANY .
SE03 Fri, 15:00 8 SZEWCZYK WojciechSZEWCZYK W. 8 4 SOUQUET RalfSOUQUET R. T02
SE03 Fri, 15:00 9 MACIOL DanielMACIOL D. 9 6 FILLER JoshuaFILLER J. T01
SE03 Fri, 15:00 8 KAPLAN TomaszKAPLAN T. 3 8 HOHMANN ThorstenHOHMANN T. T03
SE04 Fri, 15:00 2 SWITZERLANDSWITZERLAND . 1 2 DENMARKDENMARK .
SE04 Fri, 15:00 8 REGLI RonaldREGLI R. 8 3 THYDE JeppeTHYDE J. T08
SE04 Fri, 15:00 9 JUNGO DimitriJUNGO D. 8 9 KRAUSE MickeyKRAUSE M. T09
SE04 Fri, 15:00 8 SCHNEIDER MichaelSCHNEIDER M. 4 8 MADSEN AndreasMADSEN A. T10

SE - Semi Finals

SE05 Fri, 17:00 2 FINLANDFINLAND . 2 0 SPAINSPAIN .
SE05 Fri, 17:00 8 USKI JaniUSKI J. 8 5 SIMON Diego PedroSIMON D. T02
SE05 Fri, 17:00 9 MATIKAINEN CasperMATIKAINEN C. 9 7 SOUTO JonasSOUTO J. T01
SE05 Fri, 17:00 8 MAKKONEN PetriMAKKONEN P. 8 1 DIAZ-PIZARRO FranciscoDIAZ-PIZARRO F. T03
SE06 Fri, 17:00 2 POLANDPOLAND . 2 1 DENMARKDENMARK .
SE06 Fri, 17:00 8 SZEWCZYK WojciechSZEWCZYK W. 8 5 THYDE JeppeTHYDE J. T05
SE06 Fri, 17:00 9 MACIOL DanielMACIOL D. 9 3 KRAUSE MickeyKRAUSE M. T06
SE06 Fri, 17:00 8 BATKOWSKI SebastianBATKOWSKI S. 5 8 MADSEN AndreasMADSEN A. T07

SE - Final

SE07 Fri, 20:30 2 FINLANDFINLAND . 2 0 POLANDPOLAND .
SE07 Fri, 20:30 8 USKI JaniUSKI J. 6 5 SZEWCZYK WojciechSZEWCZYK W. T02
SE07 Fri, 20:30 9 MATIKAINEN CasperMATIKAINEN C. 9 4 MACIOL DanielMACIOL D. T01
SE07 Fri, 20:30 8 MAKKONEN PetriMAKKONEN P. 8 7 BATKOWSKI SebastianBATKOWSKI S. T03