Menu

Dynamic Billard European Championships Men, Women, U23 & Wheelchair
EC Men Teams

Draw & Results

Round 1

A001 - 2 FINLAND FINLAND 0 0 Walkover
A002 Tue, 18:00 2 - - 2 1 SWEDEN SWEDEN
A002 Tue, 18:00 8 SANLISOY Osman SANLISOY O 3 8 GRÖNSTEN Ragnar GRÖNSTEN R T07
A002 Tue, 18:00 9 ALNAR Mustafa ALNAR M 9 6 GARDELOF Erik GARDELOF E T06
A002 Tue, 18:00 8 ÖZKUTAYLI Efe ÖZKUTAYLI E 8 7 AZAR Senarip AZAR S T05
A003 - 2 ESTONIA ESTONIA 0 0 Walkover
A004 - 2 SWITZERLAND SWITZERLAND 0 0 Walkover
A005 - 2 FRANCE FRANCE 0 0 Walkover
A006 - 2 SLOVAKIA SLOVAKIA 0 0 Walkover
A007 Tue, 18:00 2 PORTUGAL PORTUGAL 1 2 GERMANY GERMANY
A007 Tue, 18:00 8 SOUSA Bruno SOUSA B 5 8 KUCKHERM Lars KUCKHERM L T11
A007 Tue, 18:00 9 GRILO Joao GRILO J 8 6 DOERNER Yuma DOERNER Y T12
A007 Tue, 18:00 8 SILVA Miquel SILVA M 5 8 KASPER Stefan KASPER S T13
A008 - 2 TURKEY TURKEY 0 0 Walkover
A009 - 2 SPAIN SPAIN 0 0 Walkover
A010 Tue, 18:00 2 ITALY ITALY 0 3 CROATIA CROATIA
A010 Tue, 18:00 8 CORRIERI Daniele CORRIERI D 3 8 BARTOL Roberto BARTOL R T09
A010 Tue, 18:00 9 MONTANARI Luca MONTANARI L 7 8 GULIĆ Mario GULIĆ M T08
A010 Tue, 18:00 8 MILIOLI Andrea MILIOLI 7 8 REDŽIĆ Edin REDŽIĆ E T10
A011 - 2 LITHUANIA LITHUANIA 0 0 Walkover
A012 - 2 AUSTRIA AUSTRIA 0 0 Walkover
A013 - 2 CZECH REPUBLIC CZECH R 0 0 Walkover
A014 - 2 CYPRUS CYPRUS 0 0 Walkover
A015 Tue, 18:00 2 NETHERLANDS NETHERLANDS 1 2 NORWAY NORWAY
A015 Tue, 18:00 8 VAN DEN BERG Nick VAN D 6 8 SCHJETNE Mats SCHJETNE M T01
A015 Tue, 18:00 9 PONGERS Yannick PONGERS Y 9 5 OEGAARD Mikael OEGAARD M T03
A015 Tue, 18:00 8 BIJSTERBOSCH Marc BIJSTERBOSCH M 5 8 GANGFLØT Emil-Andre GANGFLØT E T02
A016 - 2 POLAND POLAND 0 0 Walkover

Winners Round 1

A017 Tue, 20:00 2 FINLAND FINLAND 3 0 - -
A017 Tue, 20:00 8 IMMONEN Mika IMMONEN M 8 2 SANLISOY Osman SANLISOY O T01
A017 Tue, 20:00 9 MATIKAINEN Casper MATIKAINEN C 9 5 ALNAR Mustafa ALNAR M T03
A017 Tue, 20:00 8 VIRTARANTA Jere VIRTARANTA J 6 4 ÖZKUTAYLI Efe ÖZKUTAYLI E T02
A018 Tue, 20:00 2 ESTONIA ESTONIA 1 2 SWITZERLAND SWITZERLAND
A018 Tue, 20:00 8 LAAR Rainer LAAR R 8 2 TSCHÄPPÄT Julien TSCHÄPPÄT J T09
A018 Tue, 20:00 9 SAIOV Stanislav SAIOV S 6 9 REGLI Ronald REGLI R T08
A018 Tue, 20:00 8 TEESAAR Raimo TEESAAR R 7 8 VERGERE Alain VERGERE A T10
A019 Tue, 20:00 2 FRANCE FRANCE 0 2 SLOVAKIA SLOVAKIA
A019 Tue, 20:00 8 MONTPELLIER Alex MONTPELLIER A 6 6 POLACH Jaroslav POLACH J T05
A019 Tue, 20:00 9 RIZZI Fabio RIZZI F 7 9 MRVA Kristian MRVA K T06
A019 Tue, 20:00 8 DIAS SANTANA Alex DIAS S 4 8 KONIAR Jakub KONIAR J T07
A020 Tue, 20:00 2 GERMANY GERMANY 2 1 TURKEY TURKEY
A020 Tue, 20:00 8 KUCKHERM Lars KUCKHERM L 8 1 KOYLU Sami Mahmut KOYLU S T11
A020 Tue, 20:00 9 DOERNER Yuma DOERNER Y 9 6 YILDRIM Onur YILDRIM O T12
A020 Tue, 20:00 8 KASPER Stefan KASPER S 4 8 KANATLAR Saki KANATLAR S T13
A021 Tue, 20:00 2 SPAIN SPAIN 2 0 CROATIA CROATIA
A021 Tue, 20:00 8 DIAZ-PIZARRO Francisco DIAZ-PIZARRO F 6 6 BARTOL Roberto BARTOL R T24
A021 Tue, 20:00 9 SOUTO Jonas SOUTO J 9 3 GULIĆ Mario GULIĆ M T23
A021 Tue, 20:00 8 DELGADO Jose Alberto DELGADO J 8 1 REDŽIĆ Edin REDŽIĆ E T25
A022 Tue, 20:00 2 LITHUANIA LITHUANIA 1 2 AUSTRIA AUSTRIA
A022 Tue, 20:00 8 LABUTIS Pijus LABUTIS P 8 6 HOEBERL Georg HOEBERL G T17
A022 Tue, 20:00 9 SILANTJEVAS Jokubas SILANTJEVAS J 8 9 PICHLER Emanuel PICHLER E T18
A022 Tue, 20:00 8 ZADEIKIS Kestutis Jr. ZADEIKIS K 2 8 GUTTENBERGER Daniel GUTTENBERGER D T19
A023 Tue, 20:00 2 CZECH REPUBLIC CZECH R 2 1 CYPRUS CYPRUS
A023 Tue, 20:00 8 HYBLER Roman HYBLER R 8 5 FILIPPOU Vyronas FILIPPOU V T14
A023 Tue, 20:00 9 URBAN Petr URBAN P 6 9 GEORGIOU Lefteris GEORGIOU L T15
A023 Tue, 20:00 8 ZALMAN David ZALMAN D 8 6 MELIGALIOTIS Christos MELIGALIOTIS C T16
A024 Tue, 20:00 2 NORWAY NORWAY 2 1 POLAND POLAND
A024 Tue, 20:00 8 SCHJETNE Mats SCHJETNE M 6 8 SZEWCZYK Wojciech SZEWCZYK W T28
A024 Tue, 20:00 9 OEGAARD Mikael OEGAARD M 9 8 MACIOL Daniel MACIOL D T27
A024 Tue, 20:00 8 GANGFLØT Emil-Andre GANGFLØT E 8 5 BATKOWSKI Sebastian BATKOWSKI S T26

Losers Round 1

A025 - 2 Walkover 0 0 SWEDEN SWEDEN
A026 - 2 Walkover 0 0 Walkover
A027 - 2 Walkover 0 0 Walkover
A028 - 2 PORTUGAL PORTUGAL 0 0 Walkover
A029 - 2 Walkover 0 0 ITALY ITALY
A030 - 2 Walkover 0 0 Walkover
A031 - 2 Walkover 0 0 Walkover
A032 - 2 NETHERLANDS NETHERLANDS 0 0 Walkover

Losers Round 2

A033 Wed, 20:00 2 SWEDEN SWEDEN 0 2 POLAND POLAND
A033 Wed, 20:00 8 GRÖNSTEN Ragnar GRÖNSTEN R 4 8 SNIEGOCKI Mateusz SNIEGOCKI M T14
A033 Wed, 20:00 9 AZAR Senarip AZAR S 6 8 JUSZCZYSZYN Konrad JUSZCZYSZYN K T15
A033 Wed, 20:00 8 ZHANG Tianfang ZHANG T 0 8 SZEWCZYK Wojciech SZEWCZYK W T16
A034 - 2 Walkover 0 0 CYPRUS CYPRUS
A035 - 2 Walkover 0 0 LITHUANIA LITHUANIA
A036 Wed, 20:00 2 PORTUGAL PORTUGAL 2 1 CROATIA CROATIA
A036 Wed, 20:00 8 BERNARDO Bruno BERNARDO B 6 8 BARTOL Roberto BARTOL R T17
A036 Wed, 20:00 9 GRILO Joao GRILO J 9 4 BARTOL Michel BARTOL M T18
A036 Wed, 20:00 8 SOUSA Bruno SOUSA B 8 3 GULIĆ Mario GULIĆ M T19
A037 Wed, 20:00 2 ITALY ITALY 1 2 TURKEY TURKEY
A037 Wed, 20:00 8 MONTANARI Luca MONTANARI L 8 6 YILDRIM Onur YILDRIM O T20
A037 Wed, 20:00 9 DI BLASIO Stefano DI BLASIO S 1 9 KOYLU Sami Mahmut KOYLU S T21
A037 Wed, 20:00 8 MILIOLI Andrea MILIOLI 7 8 KANATLAR Saki KANATLAR S T22
A038 - 2 Walkover 0 0 FRANCE FRANCE
A039 - 2 Walkover 0 0 ESTONIA ESTONIA
A040 Wed, 20:00 2 NETHERLANDS NETHERLANDS 3 0 - -
A040 Wed, 20:00 8 DE RUYTER Tim DE RUYTER T 8 4 ALNAR Mustafa ALNAR M T26
A040 Wed, 20:00 9 PONGERS Yannick PONGERS Y 6 5 SANLISOY Osman SANLISOY O T27
A040 Wed, 20:00 8 VAN LIEROP Jan VAN L 8 0 ÖZKUTAYLI Efe ÖZKUTAYLI E T28

Losers Round 3

A045 Thu, 09:00 2 POLAND POLAND 2 0 CYPRUS CYPRUS
A045 Thu, 09:00 8 BATKOWSKI Sebastian BATKOWSKI S 6 3 MELIGALIOTIS Christos MELIGALIOTIS C T09
A045 Thu, 09:00 9 JUSZCZYSZYN Konrad JUSZCZYSZYN K 9 5 FILIPPOU Vyronas FILIPPOU V T08
A045 Thu, 09:00 8 MACIOL Daniel MACIOL D 8 6 GEORGIOU Lefteris GEORGIOU L T10
A046 Thu, 09:00 2 LITHUANIA LITHUANIA 1 2 PORTUGAL PORTUGAL
A046 Thu, 09:00 8 LABUTIS Pijus LABUTIS P 8 3 BERNARDO Bruno BERNARDO B T15
A046 Thu, 09:00 9 SILANTJEVAS Jokubas SILANTJEVAS J 8 9 GRILO Joao GRILO J T14
A046 Thu, 09:00 8 ZADEIKIS Kestutis Jr. ZADEIKIS K 2 8 SOUSA Bruno SOUSA B T16
A047 Thu, 09:00 2 TURKEY TURKEY 0 3 FRANCE FRANCE
A047 Thu, 09:00 8 YILDRIM Onur YILDRIM O 6 8 MONTPELLIER Alex MONTPELLIER A T20
A047 Thu, 09:00 9 KOYLU Sami Mahmut KOYLU S 2 9 VILCHES-PARDO Paul VILCHES-PARDO P T21
A047 Thu, 09:00 8 KANATLAR Saki KANATLAR S 4 7 RIZZI Fabio RIZZI F T22
A048 Thu, 09:00 2 ESTONIA ESTONIA 0 2 NETHERLANDS NETHERLANDS
A048 Thu, 09:00 8 LAAR Rainer LAAR R 2 8 VAN DEN BERG Nick VAN D T01
A048 Thu, 09:00 9 SAIOV Stanislav SAIOV S 4 9 PONGERS Yannick PONGERS Y T03
A048 Thu, 09:00 8 TEESAAR Raimo TEESAAR R 4 5 DE RUYTER Tim DE RUYTER T T02

Winners Qualification

A041 Wed, 20:00 2 FINLAND FINLAND 2 1 SWITZERLAND SWITZERLAND
A041 Wed, 20:00 8 IMMONEN Mika IMMONEN M 8 1 TSCHÄPPÄT Julien TSCHÄPPÄT J T01
A041 Wed, 20:00 9 MATIKAINEN Casper MATIKAINEN C 5 8 VERGERE Alain VERGERE A T03
A041 Wed, 20:00 8 VIRTARANTA Jere VIRTARANTA J 8 5 REGLI Ronald REGLI R T02
A042 Wed, 20:00 2 SLOVAKIA SLOVAKIA 0 3 GERMANY GERMANY
A042 Wed, 20:00 8 POLACH Jaroslav POLACH J 6 8 KUCKHERM Lars KUCKHERM L T05
A042 Wed, 20:00 9 KOVAC Lukas KOVAC L 3 9 LASZKOWSKI Dennis LASZKOWSKI D T06
A042 Wed, 20:00 8 KONIAR Jakub KONIAR J 4 6 DOERNER Yuma DOERNER Y T07
A043 Wed, 20:00 2 SPAIN SPAIN 2 1 AUSTRIA AUSTRIA
A043 Wed, 20:00 8 DIAZ-PIZARRO Francisco DIAZ-PIZARRO F 8 3 HOEBERL Georg HOEBERL G T09
A043 Wed, 20:00 9 ECHEVERRIA Iker Andoni ECHEVERRIA I 9 6 PICHLER Emanuel PICHLER E T08
A043 Wed, 20:00 8 DELGADO Jose Alberto DELGADO J 7 8 GUTTENBERGER Daniel GUTTENBERGER D T10
A044 Wed, 20:00 2 CZECH REPUBLIC CZECH R 0 3 NORWAY NORWAY
A044 Wed, 20:00 8 HYBLER Roman HYBLER R 5 8 SCHJETNE Mats SCHJETNE M T11
A044 Wed, 20:00 9 URBAN Petr URBAN P 3 9 OEGAARD Mikael OEGAARD M T12
A044 Wed, 20:00 8 ZALMAN David ZALMAN D 5 8 GANGFLØT Emil-Andre GANGFLØT E T13

Losers Qualification

A049 Thu, 11:00 2 POLAND POLAND 3 0 SLOVAKIA SLOVAKIA
A049 Thu, 11:00 8 SZEWCZYK Wojciech SZEWCZYK W 6 1 POLACH Jaroslav POLACH J T01
A049 Thu, 11:00 9 JUSZCZYSZYN Konrad JUSZCZYSZYN K 9 6 MRVA Kristian MRVA K T03
A049 Thu, 11:00 8 SNIEGOCKI Mateusz SNIEGOCKI M 8 3 KONIAR Jakub KONIAR J T02
A050 Thu, 11:00 2 PORTUGAL PORTUGAL 2 1 SWITZERLAND SWITZERLAND
A050 Thu, 11:00 8 BERNARDO Bruno BERNARDO B 8 5 TSCHÄPPÄT Julien TSCHÄPPÄT J T09
A050 Thu, 11:00 9 GRILO Joao GRILO J 8 9 REGLI Ronald REGLI R T08
A050 Thu, 11:00 8 SOUSA Bruno SOUSA B 8 6 VERGERE Alain VERGERE A T10
A051 Thu, 11:00 2 FRANCE FRANCE 1 2 CZECH REPUBLIC CZECH R
A051 Thu, 11:00 8 MONTPELLIER Alex MONTPELLIER A 2 8 HYBLER Roman HYBLER R T15
A051 Thu, 11:00 9 VILCHES-PARDO Paul VILCHES-PARDO P 6 9 URBAN Petr URBAN P T14
A051 Thu, 11:00 8 RIZZI Fabio RIZZI F 8 3 ZALMAN David ZALMAN D T16
A052 Thu, 11:00 2 NETHERLANDS NETHERLANDS 3 0 AUSTRIA AUSTRIA
A052 Thu, 11:00 8 VAN DEN BERG Nick VAN D 8 5 HOEBERL Georg HOEBERL G T20
A052 Thu, 11:00 9 BIJSTERBOSCH Marc BIJSTERBOSCH M 9 3 PICHLER Emanuel PICHLER E T21
A052 Thu, 11:00 8 VAN LIEROP Jan VAN L 8 2 GUTTENBERGER Daniel GUTTENBERGER D T22

SE - Quarter Finals

SE01 Sat, 13:00 2 FINLAND FINLAND 1 2 POLAND POLAND
SE01 Sat, 13:00 8 IMMONEN Mika IMMONEN M 5 8 SNIEGOCKI Mateusz SNIEGOCKI M T02
SE01 Sat, 13:00 9 MATIKAINEN Casper MATIKAINEN C 9 5 JUSZCZYSZYN Konrad JUSZCZYSZYN K T01
SE01 Sat, 13:00 8 VIRTARANTA Jere VIRTARANTA J 5 8 SZEWCZYK Wojciech SZEWCZYK W T03
SE02 Sat, 13:00 2 GERMANY GERMANY 1 2 NETHERLANDS NETHERLANDS
SE02 Sat, 13:00 8 LASZKOWSKI Dennis LASZKOWSKI D 8 5 VAN DEN BERG Nick VAN D T05
SE02 Sat, 13:00 9 KASPER Stefan KASPER S 7 9 VAN LIEROP Jan VAN L T07
SE02 Sat, 13:00 8 KUCKHERM Lars KUCKHERM L 4 8 BIJSTERBOSCH Marc BIJSTERBOSCH M T06
SE03 Sat, 13:00 2 SPAIN SPAIN 3 0 CZECH REPUBLIC CZECH R
SE03 Sat, 13:00 8 DIAZ-PIZARRO Francisco DIAZ-PIZARRO F 8 5 HYBLER Roman HYBLER R T08
SE03 Sat, 13:00 9 SOUTO Jonas SOUTO J 8 4 URBAN Petr URBAN P T09
SE03 Sat, 13:00 8 DELGADO Jose Alberto DELGADO J 8 2 ZALMAN David ZALMAN D T10
SE04 Sat, 13:00 2 NORWAY NORWAY 3 0 PORTUGAL PORTUGAL
SE04 Sat, 13:00 8 SCHJETNE Mats SCHJETNE M 8 5 BERNARDO Bruno BERNARDO B T12
SE04 Sat, 13:00 9 OEGAARD Mikael OEGAARD M 8 4 GRILO Joao GRILO J T11
SE04 Sat, 13:00 8 GANGFLØT Emil-Andre GANGFLØT E 8 3 SOUSA Bruno SOUSA B T13

SE - Semi Finals

SE05 Sat, 15:00 2 POLAND POLAND 2 1 NETHERLANDS NETHERLANDS
SE05 Sat, 15:00 8 SNIEGOCKI Mateusz SNIEGOCKI M 3 8 VAN DEN BERG Nick VAN D T05
SE05 Sat, 15:00 9 MACIOL Daniel MACIOL D 9 3 VAN LIEROP Jan VAN L T07
SE05 Sat, 15:00 8 SZEWCZYK Wojciech SZEWCZYK W 8 1 BIJSTERBOSCH Marc BIJSTERBOSCH M T06
SE06 Sat, 15:00 2 SPAIN SPAIN 1 2 NORWAY NORWAY
SE06 Sat, 15:00 8 DIAZ-PIZARRO Francisco DIAZ-PIZARRO F 6 8 SCHJETNE Mats SCHJETNE M T01
SE06 Sat, 15:00 9 SOUTO Jonas SOUTO J 8 9 OEGAARD Mikael OEGAARD M T02
SE06 Sat, 15:00 8 DELGADO Jose Alberto DELGADO J 8 2 GANGFLØT Emil-Andre GANGFLØT E T03

SE - Final

SE07 Sat, 18:00 2 POLAND POLAND 3 0 NORWAY NORWAY
SE07 Sat, 18:00 8 SNIEGOCKI Mateusz SNIEGOCKI M 8 7 SCHJETNE Mats SCHJETNE M T03
SE07 Sat, 18:00 9 MACIOL Daniel MACIOL D 9 4 OEGAARD Mikael OEGAARD M T01
SE07 Sat, 18:00 8 SZEWCZYK Wojciech SZEWCZYK W 5 5 GANGFLØT Emil-Andre GANGFLØT E T02